10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajımız

 

10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından İnsan Hakları Beyannamesi’nin kabul edilmesi vesilesiyle her yıl 10 Aralık günü İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Bu kutlamanın anlamı bizlere aynı dünyada yaşayan eşit ve hür iradeleri olan “insan”lar olduğumuzu hatırlatmaktır. Ancak Birleşmiş Milletler Örgütü’nün yayınladığı Beyanname tek başına hak ihlallerinin önüne geçememiştir. 

Dünkü (9 Aralık 2020) gündem başlıkları incelendiğinde bile hak ihlallerinin birçok örneğini görebiliriz: UEFA Şampiyonalar Ligi’nde 8 Aralık tarihinde oynanması planlanan PSG-Başakşehir maçında 4. hakem Sebastian Coltescu’nun 2020 yılında bile yapabildiği ırkçı söylemler, Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu’nun e-ticaret sitelerinde LGBTİ+ ve gökkuşağı temalı ürünlerin +18 ibaresiyle satışa sunulması gerektiğine karar vermesi, her gün kadınlara karşı yapılan güçsüzlük ibareleri ile haklarını savunurken bile yapılan aşağılamalar ve pandemi döneminde artış gösteren bunlar gibi birçok örnek…

Hak ihlallerinin en büyük sebeplerinden biri bilgisizliktir. İnsan haklarının gerekliliklerini anlayabilmek ve bu gerekliliklere uygun davranabilmek adına her birimiz bu eksiği kapatmaya mecburuz. Her gün karşımıza çıkan çeşitli ihlal durumlarını tanımlayabilmek ve bu ihlaller karşısında doğru bir şekilde tavır alabilmek ancak bu şekilde mümkün olur.

Ne için mi?

“İnsanca” yaşadım diyebilmek için.

Gençlik Gönüllüleri Derneği

Language »